مصوبات مهم برگزاری کنکور 1402

مصوبات مهم برگزاری کنکور 1402

آقای ابراهیم سوزنچی معاون سیاستگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی ، با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما مصوبات مهم برگزاری کنکور 1402 را اعلام کرد .

ایشان در این گفت و گوی خبری اعلام کرد :

بیش از 2 سال مستمر در این مورد در حال کار هستیم و قبل از آن هم چند سالی در ستاد نقشه جامع علمی کشور بر روی این طرح ، کار شده است .

در این 2 سال تقریبا نظر همه افرادی که مرتبط با این مسائل هستند را گرفته ایم و با موسسات کنکوری، استادان و روسای دانشگاه‌ها جلساتی را برگزار کردیم .

معاون سیاستگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : به 5 دسته آسیب اصلی رسیدیم و برای آن‌ها 5 سیاست کلی را تدوین کردیم که این سیاست‌ها به طرح تبدیل شد که شامل 12 ماده است .

آقای سوزنچی افزود :

از این تعداد ، 9 ماده اصلی و محتوایی است و 3 ماده پایانی هم مواردی است که باید الزامات آن مشخص شود.

5 ماده از مواد اصلی تصویب شده است و موادی هم وجود دارند که باید درباره آن صحبت شود و آن موضوع سهمیه‌ها و نحوه اعمال آن است .

همچنین دکتر حسن روحانی رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه ای را در جلسه 842 شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورخ 15 تیر سال 1400 تصویب کرد .

در این جلسه سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی به تصویب رسید.

در ادامه مطلب ، مصوبات مهم برگزاری کنکور 1402 را عنوان خواهیم کرد به تشریح جزئیات هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

مصوبات مهم برگزاری کنکور 1402

در شیوه برگزاری آزمون سراسری 1402 تغییرات گسترده ای را شاهد هستیم که می تواند سرنوشت کنکور 1402 را به کلی تغییر دهد .

مصوبات مهم برگزاری کنکور 1402 به شرح زیر است :

 • برگزاری دو آزمون در سال (دو کنکور مجزا در سال)
 • اختصاص دادن دو سال اعتبار ، برای نتایج کسب شده در آزمون
 • برگزاری کنکور ، فقط برای دروس تخصصی از کنکور سراسری 1402 به بعد
 • حذف دروس عمومی از کنکور سراسری 1402 به بعد
 • منتقل شدن دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی
 • مبنا قرار دادن سوابق تحصیلی به عنوان ارزیابی نهایی
 • تاثیر داشتن امتحانات نهایی پایه دوازدهم و کنکور ، در رتبه داوطلب
 • تاثیر 60 درصدی سوابق تحصیلی امتحانات نهایی پایه دوازدهم داوطلب به صورت قطعی
 • سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی60 درصد و سهم کنکور سراسری 40درصد
 • قرار دادن یک حد نصاب برای پذیرش داوطلب ، توسط دانشگاه ها

علت تصویب چنین طرحی کاهش فشار ذهنی و استرس روانی به دانش آموزان و خانواده هایشان بیان شده است . مسئله ای که سالانه آسیب های فردی و اجتماعی بسیاری را به وجود می آورد. 

از آنجایی که این طرح به تازگی به تصویب شورای انقلاب فرهنگی رسیده است ، هنوز از جزئیات و نحوه برگزاری کنکور 1402 خبرها موثق و مطمئنی در دسترس نیست .

چرا که در تاریخ برگزاری آزمون های سراسری ، آزمون سراسری 1402 ، اولین سالی است که به صورت دو مرحله ای برگزار می گردد . بنابراین پرسش ها و ابهامات متعددی شیوه برگزاری آن وجود دارد .

اگر شماهم متقاضی شرکت در آزمون سراسری 1402 هستنید و به دنبال دریافت اطلاعات تکمیلی درباره مصوبات مهم برگزاری کنکور 1402 می باشید این مطلب را از دست ندهید .

مهمترین مصوبات برگزاری کنکور 1402

 • به طور خلاصه تغییرات کنکور 1402 به شرح زیر است :

آزمون سراسری از سال 1402 به یعد ، دو بار در سال برگزار می گردد تا فشار و اضطراب از روی دانش آموزان برداشته شودو نتایج آزمونی که دانش آموزان در آن شرکت می‌کنند تا دو سال اعتبار دارد .

کنکور سراسری از سال 1402 فقط شامل دروس تخصصی است و دروس عمومی حذف خواهد شد .

بنابراین با این کار سوالات تخصصی می تواند عمیق تر, طرح شود چون با حذف سوالات دروس عمومی, مدت زمان پاسخگویی به سوالات تخصصی افزایش می بای د.

در کنکور سراسری 1402 دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل میشود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی می باشد.

در کنکور 1402 ، فقط امتحانات نهایی پایه دوازدهم و کنکور ، در رتبه داوطلب موثر می باشد.

به عبارتی از سال 1402 تاثیر این امتحانات پایه دوازدهم ، 60 درصد قطعی خواهد شد یعنی سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی 60 درصد و سهم کنکور سراسری 40 درصد می باشد.

همچنین دانشگاه‌های کشور می‌توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می‌کنند . پس اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه‌ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مهمترین تغییرات آزمون سراسری 1402 و آگاهی از جزئیات مصوبات مهم برگزاری کنکور 1402 ، ادامه مطلب را مطالعه کنید .

مصوبه اول : برگزاری دو آزمون در سال (دو کنکور مجزا در سال)

یکی از تغییرات عمده که نقش مهمی را در نحوه برگزاری کنکور 1402 ایفا میکند ، برگزاری دو مرحله ای کنکور 1402 می باشد .

نتایج هر کدام از آزمون ها به مدت 2 سال اعتبار خواهد داشت و دانش آموزان در بازه زمانی دو ساله می توانند از امتیاز خود استفاده کنند .

کنکور ، مهمترین و بزرگترین آزمون کشور به حساب می آید و هر ساله تعداد زیادی از دانش آموزان ، از این طریق به دانشگاه ها و رشته های مورد علاقه شان راه پیدا می کنند .

این آزمون تا سال 1401 یکبار در سال برگزار می شود ولی بعد از آن  یعنی از سال 1402 به بعد به صورت دو بار در سال برگزار می‌شود .

آزمون سراسری از سال 1402 به یعد ، دو بار در سال برگزار می گردد تا فشار و اضطراب از روی دانش آموزان برداشته شود و نتایج آزمونی که دانش آموزان در آن شرکت می‌کنند تا دو سال اعتبار دارد .

به منظور کاهش این فشار روانی و افزایش رضایتمندی دانش آموزان و والدین ، طرحی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان برگزاری دو مرحله ای کنکور 1402 ، تصویب شده و از سال 1402 اجرایی خواهد شد .

واضح و آشکار است که این آزمون مهم و سرنوشت ساز ، بار روانی و فشار زیادی را بر روی داوطلبان وارد می کند چرا که اکثر شرکت کنندگان این آزمون را گروه سنی نوجوانان تشکیل می دهند . گروه سنی ای که در حساس ترین موقعیت و شرایط قرار دارند .

این طرح ممکن است معایب و مزایی را به همراه داشته باشد اما به نظر می رسد که مهمترین مزیت اجرای این طرح ، کاهش استرس دانش آموزان و افزایش رضایت خاطر و اعتماد بنفس آن ها باشد .

مصوبه دوم : حذف دروس عمومی

معاون سیاست گذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : بر اساس طرح این شورا , کنکور از سال 1402 فقط شامل دروس تخصصی است و دروس عمومی حذف خواهند شد .

با این کار سوالات تخصصی می تواند عمیق تر, طرح شود .

چون با حذف سوالات دروس عمومی, مدت زمان پاسخگویی به سوالات تخصصی افزایش می باید.

حذف دروس عمومی از کنکور 1402 مزایا و محاسنی دارد که مهمترین آن کاهش فشار روانی بر روی دانش آموزان است .

اما بزرگترین عیب و نقص اجرای این طرح این است که بخش عمده ای از نمره آزمون سراسری به دروس عمومی تعلق داشت و دانش اموزان می توانستند با عملکردی مطلوب در دروس عمومی رتبه و تراز خود را بهبود ببخشند .

از طرفی دیگر این طرح برای دانش آموزان فارغ التحصیل دارای ابهاماتی بوده و تکلیف این دسته از متقاضیان هنوز مشخص نشده است .

چرا که از کنکور 1402 نمرات دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل میشود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی دانش آموزان خواهد بود .

همچنین در برخی از موارد ممکن است با این موضوع مواجه شویم که ، با حذف دروس عمومی ، عدالت آموزشی زیر سوال برود.

چرا که همه مدارس از امکانات یکسان برخوردار نیستند و از آنجایی و دروس عمومی حذف خواهند شد ، نمرات مدرسه و امتحانات نهایی ، اهمیت ویزه ای خواهد یافت .

این طرح در صورتی می تواند یک طرح عالی و مطلوب تلقی شود که سطح تحصیلی و امکانات آموزشی همه مدارس و همه دانش آموزان یکسان و برابر باشد ؛ چیزی ک در مدارس غیر انتفاعی و غیر دولتی خلاف آن را شاهد هستیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مصوبات مهم برگزاری کنکور 1402 ادامه مطلب را مطالعه فرمایید .

مصوبه سوم : تاثیر 60 درصدی سوابق تحصیلی امتحانات نهایی

یکی از مصوبات مهم برگزاری کنکور 1402 این است که تاثیر این امتحانات پایه دوازدهم ، 60 درصد قطعی خواهد شد یعنی سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی 60 درصد و سهم کنکور سراسری 40 درصد می باشد.

اقای ابراهیم سوزنچی در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره طرح ساماندهی کنکور و میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور افزود:

پیش نویس اولیه طرح این بود که امتحانات نهایی پایه دوازدهم و کنکور ملاک باشد اما در فرآیند و تعاملات کارشناسانه خواستار تاثیر امتحانات پایه یازدهم شدند .

بنابراین در کنکور سال 1402 تاثیر نهایی 60 درصد قطعی خواهد شد و تا آن زمان مشکلات ناشی از طرح و تصحیح سوال برطرف خواهد شد.

در نهایت در صحن شواری عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد فقط امتحانات نهایی پایه دوازدهم و کنکور، در رتبه نهایی داوطلب موثر باشد.

ثاثیر سوابق تحصیلی در رتبه داوطلب و همچنین تاثیر درصد های کسب شده در آزمون سراسری به شرح زیر است :

 • سوابق تحصیلی امتحانات نهایی (سهم آموزش و پرورش) : 60 درصد به صورت قطعی و مثبت
 • کنکور سراسری : 40 درصد

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مصوبات مهم برگزاری کنکور 1402 ادامه مطلب را مطالعه فرمایید .

مصوبه چهارم : اختصاص دادن دو سال اعتبار ، برای نتایج کسب شده در آزمون

آزمون سراسری از سال 1402 به یعد ، دو بار در سال برگزار می گردد و نتایج آزمونی که دانش آموزان در آن شرکت می‌کنند تا دو سال اعتبار دارد .

یکی از مهمترین این مصوبات جلسه 842 شورای عالی انقلاب فرهنگی ، اختصاص دادن دو سال اعتبار ، برای نتایج کسب شده در آزمون سراسری بود .

چیزی که اولین بار است در تاریخ آموزش و پرورش و برگزاری آزمون های سراسری شاهد آن هستیم .

بنابراین از دقیق ترین تاریخ برگزاری کنکور 1402 هنوز خبر مشخصی در دسترس نیست و نمی توان درباره تاریخ و زمان دقیق برگزاری هر مرحله از کنکور سراسری 1402 اظهار نظر کرد .

چرا که طرح دومرحله ای برگزار شدن کنکور ، برای اولین بار در تاریخ آزمون های سراسری ، از سال 1402 ، اجرایی خواهد شد و همه چیز به مصوبات آتی سازمان سنجش و آموزش کشور بستگی دارد .

هیچ تجربه ای از برگزاری دو مرحله ای کنکور نداریم و اولین بار است که با این تغییرات مواجه هستیم .

اما پیش بینی می شود که تاریخ برگزاری کنکور 1402 در دو نوبت ، یعنی در تیر ماه 1402 و بهمن ماه 1402 برگزار شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مصوبات مهم برگزاری کنکور 1402 ادامه مطلب را مطالعه فرمایید .

مصوبه پنجم : قرار دادن یک حد نصاب برای پذیرش داوطلب ، توسط دانشگاه ها

یکیدیگر از مصوبات مهم برگزاری کنکور 1402 ، قرار دادن یک حد نصاب برای پذیرش داوطلب ، توسط دانشگاه ها است .

دکتر ابراهیم خدایی در گفتگوی خبری درباره تکالیف اصلی سازمان سنجش برای اجرای مصوبه ها و سیاست‌هااین چنین بیان کرد :

مدلی که اکنون برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در تعیین حد نصاب دانشگاه‌ها استفاده می‌شود در پذیرش از کنکور سراسری هم استفاده خواهد شد.

خدایی اضافه کرد :

سازمان سنجش نتایج را استخراج می‌کند و اطلاعات آماری آن را به دانشگاه‌ها می‌دهد،

سپس دانشگاه‌ها درباره حدنصاب تصمیم می‌گیرند و پس از اعلام به سنجش ، پذیرش و گزینش دانشجو انجام می‌گیرد.

وی افزو د: در دوره دکتری هم آنچه پیشنهاد می‌شود مبنای سازمان سنجش درباره حدنصاب دانشگاه‌ها بر مبنای تکمیل و پر شدن ظرفیت است .

به این معنی که سازمان سنجش حدنصاب را به دانشگاه‌ها پیشنهاد می‌دهد.

و دانشگاه اختیار دارد که آن را کم یا زیاد کند در بحث آزمون سراسری هم مدل همین است.

رئیس سازمان سنجش اظهار داشت :

در بحث آزمون سراسری نکته دیگر این است که سازمان سنجش باید مبنا را اعلام کند زیرا داده‌های آماری را در اختیار دارد.

این داده‌های آماری تجزیه و تحلیل می‌شود و بر اساس آن حدنصاب اعلام می‌شود.

خدایی خاطرنشان کرد :

تجربه آزمون دکتری و اعلام حدنصاب پذیرش نشان داده است که بالای ۹۰ درصد دانشگاه‌ها حدنصاب پیشنهادی سنجش را تایید کرده‌اند.

خرید محصولات اوج یادگیری :

به منظور خرید محصولات و DVD های اوج یادگیری ، می توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید :

 • دریافت اپلیکیشن اوج یادگیری :

دانلود اپلیکیشن اوج یادگیری

 • مشاهده لیست قیمت و خرید محصولات اوج یادگیری :

لیست قیمت و خرید محصولات اوج یادگیری

 • مشاهده لیست قیمت و خرید بسته های معلم خصوصی اوج یادگیری :

بسته های معلم خصوصی اوج یادگیری

راه های ارتباطی اوج یادگیری :

اینستاگرام اوج یادگیری :abolfazlsharifi.ir@
کانال تلگرام اوج یادگیری :ojeyadgiritv2@
واتس اپ اوج یادگیری :09121964690
دفتر رسمی اوج یادگیری :02191304690

مطالب مرتبط :
برگزاری دو کنکور در آزمون سراسری 1402
سرنوشت کنکور 1402
حذف دروس عمومی از کنکور 1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *