فرسودگی تحصیلی

فرسودگی تحصیلی

همه افراد در طول تحصیل حداقل یکبار، احساس بی حوصلگی شدید و ناتوانی در مطالعه را تجربه می کنند و در آن زمان حوصله انجام هیچ کاری را ندارند.

فرسودگی تحصیلی چیست؟

فرسودگی در لغت به معنای پوسیدگی (اشیاء) و خستگی است و فرسودگی تحصیلی به معنای احساس خستگی از درس خواندن و امتحان های پشت سر هم ، بی حوصلگی و بی رغبتی نسبت به همه چیز می باشد .

فرسودگی تحصیلی
فرسودگی تحصیلی

چرا فرسودگی تحصیلی به وجود می آید؟

فرسودگی تحصیلی به دلیل روش مطالعه نادرستی که دانش آموزان از سال های اولیه دروه متوسطه اول، انتخاب می کنند اتفاق می افتد.

مطالعه بی وقفه و بدون استراحت، حفظ کردن مطالب و مطالعه پراکنده از جمله روش های مطالعه نادرستی هستند که تعداد بالایی از دانش آموزان از آن ها استفاده کرده و پس از مدتی احساس خستگی و بی انگیزگی می کنند.

دانش آموزان پس از انتخاب رشته دبیرستانی خود، با ادامه دادن روند مطالعه بی وقفه و پی در پی درس خواندن در طول سه سال طلایی خود یعنی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم به این احساس دچار می شوند و حتی تعدادی از دانش آموزان در روز ها و ماه های آخر سال دوازدهم، که زمان زیادی تا کنکور نمانده دچار بی انگیزگی و خستگی می شوند.

فرسودگی تحصیلی
فرسودگی تحصیلی

آیا فرسودگی تحصیلی از بین می رود؟

بله، همان طور که علت به وجود آمدن فرسودگی تحصیلی بررسی و تشخیص داده شده است، تئوری هایی برای مقابله و درمان فرسودگی تحصیلی نیز ارائه داده شده است.

راه های مقابله با فرسودگی تحصیلی

راه های مقابله با فرسودگی تحصیلی شامل:

  1. تمرکز کردن و حذف عوامل حواس پرتی
  2. مطالعه اصولی

تمرکز کردن

در روش تمرکز کردن، از دانش آموز خواسته می شود حین مطالعه تنها بر مطالعه تمرکز داشته و هر عاملی که موجب حواس پرتی می شود را حذف کند.

برای مثال اگر تابلوی نقاشی یا عکسی در محل مطالعه وجود دارد و موجب حواس پرتی دانش آموز شده است را حذف کند.

در مواردی دانش آموز حین مطالعه مطلبی خارج از درس برایش یادآوری می شود، که در این روش توصیه می شود مطلب را روی کاغذ یادداشت کرده و پس به پایان رسیدن مطالعه زمانی را برای توجه به آن مطلب و یا صحبت کردن در مورد آن اختصاص دهد.

در صورتی که در زمان های بین مطالعه، به عوامل غیر، اهمیت داده شود در واقع کلیه مطالبی که دانش آموز مطالعه داشته، پس از مدتی نمی تواند در ذهن خود یادداری کند.

مطالعه اصولی

مطالعه اصولی یعنی دانش آموز زمان مناسب و لازم برای مطالعه هر درس را بداند و پس از مدت زمان معینی، بسته به توانمندی جسمی و ذهنی خود، زمانی را برای استراحت اختصاص دهد.

معمولا به دانش آموزان توصیه می شود، بعد از هر 45 دقیقه مطالعه، 15 دقیقه به استراحت، بدون استفاده از تلفن همراه و مشاهده تلویزیون اختصاص دهند.

دانش آموز برای آگاهی از مدت زمان مناسب برای مطالعه و ترتیب و روش صحیح مطالعه نیاز به راهنمایی و مشاوره تحصیلی دارد.

به همین دلیل به دانش آموزان توصیه می شود در هر پایه تحصیلی دانش آموزان با برنامه ریزی و مشاوره تحصیلی همراه باشند.

فرسودگی تحصیلی چیست؟

زمانی که احساس خستگی و نارضایتی از درس خواندن طولانی مدت مانگار باشد و مانع پیشرفت تحصیلی دانش آموز شود.

راه های مقابله با فرسودگی تحصیلی؟

1- تمرکز کردن 2-مطالعه اصولی

چگونه مطالعه اصولی داشته باشیم؟

زمانی روش صحیح مطالعه هر درس را به طور کامل یادگرفته باشید، مطالعه اصولی و دقیق می شود.

مشاوره تحصیلی چگونه می تواند از فرسودگی تحصیلی جلوگیری کند؟

مشاوره تحصیلی با آموزش روش صحیح مطالعه هر درس، مطالعه اصولی را برای دانش آموز ایجاد می کند.

مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی

مشاوران تحصیلی اوج یادگیری، با در نظر داشتن اهمیت کیفیت مطالعه و توانمندی های ذهنی و جسمی دانش آموز، روش مطالعه مناسب و برنامه ریزی اصولی مطابق با شرایط دانش آموز تنظیم می کند.

برای دریافت مشاوره و برنامه ریزی اختصاصی و مطابق با شرایط دانش آموز با شماره تلفن 02191304690 و 09121964690 تماس گرفته و در اوج یادگیری ثبت نام کنید.

مطالب مرتبط
راه های رفع استرس
اساتید اوج یادگیری
خرید ارزان دی وی دی های اوج یادگیری

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *