راه های رفع استرس

راه های رفع استرس

استرس…اضطراب… حالاتی هستند که در طول تحصیل از دانش آموزان بسیار شنیده می شود و این احساس در میان دانش آموزان و داوطلبان کنکوری بسیار شایع بوده و حداقل یکبار همه ما آن را تجربه کرده ایم.

استرس اگر طولانی مدت همراه فرد باشد و اقدامی برای رفع آن انجام نشود، ممکن است به اختلال تبدیل شده و درمان آن به مدت زمان بیشتر و مراجعه به روان درمانگر دارد.

استرس علاوه بر ایجاد فشار های روحی ، موجب عدم تمرکز و ایجاد اختلال در یادگیری در دانش آموزان می شود.

به همین دلیل به دانش آموزان و داوطلبان کنکور توصیه می شود برای یادگیری کامل و نتیجه گیری در کنکور، برای رفع راسترس خود اقدامات متناسب با خود را انجام دهند.

برای رفع استرس و ارائه راه های رفع آن ابتدا باید به بررسی علل ایجاد استرس و شناخت انواع استرس بپردازیم.

چراکه با اطلاع از علل ایجاد استرس، می توان راهکار متناسب با آن را به کار برد.

علل ایجاد استرس:

1- علل بیرونی

2- علل درونی

علل بیرونی

استرس، در بیشتر مواقع علل بیرونی داشته و تحت تاثیر عوامل خارجی ایجاد می شود، یعنی فرد در محیط های استرس زا قرار می گیرید و یا با افرادی هم صحبت می شود که از استرس بالایی برخوردار بوده و تحت تاثیر آن ها قرار می گیرند.

همه ما تجربه کردیم، زمانی که سر جلسه امتحان می رویم، افرادی را می بینیم که استرس زیادی دارند و با گفتن کلماتی مانند : می ترسم، سخت نباشه، وای اگر نتونم جواب بدم چی و … استرس خود را بیان میکنند.

حال دانش آموزانی که در کنار چنین افرادی که از استرس بالایی برخوردارند قرار بگیرند، نا خواسته دچار استرس القایی، از سمت هم کلاسی خود می شوند.

علل درونی

علل درونی وجود استرس را می توان از دو جهت بررسی کرد:

1- زمینه وراثت

منظور از زمینه وراثت چیست؟

زمانی که کلمه وراثت را می شنویم، ژن و کروموزوم ها تداعی می شود، که البته کاملا درست است.

در تحقیقات ده سال اخیر در مورد علل وراثتی بودن استرس، اطلاعات جالبی در مورد زمان ایجاد استرس و وراثتی بودن آن به دست آمد، طی نتایج به دست آمده از این تحقیق، در دوران جنینی، زمانی که مادر اضطراب و استرس بالایی را تجربه کند، در واقع استرس را در همان دوران به جنین خود منتقل می کند.

انتقال استرس در دوران جنین در کروموزوم ها و ژن های فرد تاثیر داشته و در بزرگسالی آن را احساس می کند.

2- محیط

محیط و تاثیر آن در استرس درونی، یک فرایند نسبتا پیچیده است که در مورد آن همواره تحقیقات بسیاری انجام شده است.

استرس درونی، همان احساس اضطراب و استرسی است که فرد آن را تجربه می کند اما آن را بروز نمی کند و به مرور فرد را دچار اختلال اضصرابی می کند.

در دانش آموزان و داوطلبان کنکور، بیشترین علل احساس استرس و اضطراب، علل بیرونی است.

چرا که دانش آموز در طول مطالعه خود در صورتی که در مطالعه خود کم کاری داشته و از ضعف خود آگاه است و به هنگام امتحان و آزمون های آزمایشی، هم رده ای های خود را می بیند که تسلط کامل دارند دچار استرس می شود.

انواع استرس

استرس دو نوع است:

1- استرس مثبت

استرس مثبت آن استرسی است که دانش آموز متوجه ضعف خود می شود و با بالا بردن تلاش و کوشش جهت رفع نقاط ضعف خود اقدام کرده و در جهت تقویت مثبت قدم بر می دارد.

در واقع استرس مثبت، به دلیل حرکت رو به جلو و پیشرفتی که در فرد ایجاد می کند، مثبت نامیده می شود.

2- استرس منفی

دانش آموز و داوطلب کنکوری استرس را زمانی تجربه می کند که متوجه ضعف خود شده و برای رفع آن هیچ اقدامی نمی کند.

یعنی تنها از نقاط ضعف خود آگاهی دارد و هر بار آن را با استرس بالاتری تجربه می کند.

راه های رفع استرس

با توجه به نوع استرس علل ایجاد استرس می توان اقدام به رفع استرس ها نمود.

راه های رفع استرس های با علل درونی و مثبت

  • ورزش کردن : ورزش کردن روزانه حداقل 20 دقیقه در روز موجب بالا رفتن سطح هورمون های نشاط آور شده و تاثیر مستقیم در کاهش استرس دارد.
  • کاهش مصرف کافئین : استفاده از چای و قهوه برای بیدار ماندن و داشتن زمان مطالعه بالا، در بین دانش آموزان رواج داشته و از طرفداران بسیاری دارد، در حالیکه پس از گذشت مدت زمان معینی، چای و قهوه تاثیر چندانی بر بیدار ماندن دانش آموزان نداشته و در واقع برای سیستم انتقال دهده عصبی فرد، نوشیدن کافئین عادی می شود.
  • نوشتن : یکی از راهکار هایی که برای کاهش استرس کاربردی است، نوشتن جملاتی است که در ذهن فرد دائما مرور می شود و در واقع موجب ایجاد استرس فرد شده است.
  • داشتن برنامه ریزی : برنامه ریزی به زندگی فرد نظم و انضباط داده و خواب شخص به مرور تنظیم می شود.

راه های رفع استرس های با علل بیرونی و منفی

  • ارتباط با مشاور تحصیلی متخصص : زمانی که فرد با مشاور تحصیلی در ارتباط باشد، علاوه بر بهره مندی از راهنمایی های تحصیلی و دریافت برنامه ریزی، از مشاوره روحی و روانی نیز بهره مند می شود.
  • گوش دادن به موسیقی های آرام بخش : موسیقی در رسیدن به آرامش و مقابله با تنش ها و استرس ها تاثیر بسیاری دارد.
  • ذهن آگاهی : ذهن آگاهی درواقع تمرینی است برای قرار دادن شما در لحظه حال و قطعی، این تمرین می‌تواند تاثیر ضد استرسی داشته باشد و افکار منفی ذهن را از بین ببرد.
  • تغییر محل مطالعه : گاهی اوقات محل درس خواندن برای دانش آموز تداعی کننده و یادآور خاطرات استرس زا است، به همین دلیل توصیه می شود برای کاهش استرس، چند روز یکبار محل مطالعه فرد تغییر کند.
راه های رفع استرس
راه های رفع استرس

مشاوره

همان طور که گفتیم، علل ایجاد استرس و شناخت نوع آن برای ارائه راه حل هایی برای رفع استرس اهمیت دارد.

تشخیص موارد گفته شده ممکن از برای فرد، کمی دشوار باشد، به همین دلیل به دانش آموزان و داوطلبان کنکور، توصیه می شود برای رفع استرس، این مانع بزرگ و عامل جلوگیری از پیشرفت را با مراجعه به مشاوره تحصیلی متخصص، برطرف نمایند.

مشاوره تحصیلی اوج یادگیری

موسسه اوج یادگیری، کنکور آسان است با در نظر داشتن تمامی جنبه های درس خواندن و راه های موفقیت، ضرورت و اهمیت مشاوره تحصیلی، اقدام به ارائه مشاوره تحصیلی به دانش آموزان و فارغ التحصیلان توسط مشاورین متخصص و با تجربه نموده است.

برای دریافت رفع استرس های مطالعاتی و قدم گذاشتن در مسیر موفقیت، با شماره تلفن 02191304690 و 09121964690 تماس گرفته و از مشاوره تخصصی و تحصیلی مشاوران اوج یادگیری بهره مند شوید.

مطالب مرتبط
فرسودگی تحصیلی
اساتید اوج یادگیری
همایش رایگان کنکور آسان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *