تند خوانی با اوج یادگیری

تند خوانی با اوج یادگیری

برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور ، زمان و یادگیری از اهمیت بالایی برخوردار است و اکثر دانش آموزان ، علاقه دارند که در زمان کم مطالب بسیاری را یادبگیرند و همزمان در حافظه هم یادداری کنند و یا در استفاده از زمان خود صرفه جویی کنند اما چنین روشی ، تنها اتلاف وقت دانش آموز است مگر به چند نکته توجه کرده و طبق آنها عمل کند ، در مقاله تند خوانی با اوج یادگیری برای شما تمام نکات موثر در استفاده مفید از زمان و یادگیری و بازدهی بالا را توضیح داده ایم .

عوامل موثر در یادگیری بهتر

عوامل موثر در یادگیری بهتر شامل : روش مطالعه صحیح ، نکته برداری و خلاصه نویسی ، اطلاع از بودجه بندی کنکور ، تنظیم خواب ، تغذیه مناسب و در آخر داشتن برنامه ریزی از عوامل اصلی موثر بر یادگیری و در نتیجه یادداری ( سپردن به حافظه ) میشود .

روش مطالعه صحیح

منظور از روش مطالعه صحیح این است که دانش آموز برای درس خواندن شیوه و روش مطالعه مناسبی داشته باشد که معمولا شیوه مطالعه از سمت مشاور تحصیلی دانش آموز تعیین و راهنمایی میشود .

روشی که بین دانش آموزان ، پربازده و نتیجه بخش میباشد این است که قبل از شروع به درس خواندن مرکز کرده و در محل مناسب درس خواندن ، یعنی محلی که سکوت بوده و تابلو و عکسی نباشد تا حواس فرد پرت نشود سپس بعد از شروع به خواندن ، درسی که میخواند را خط به خط و عمیق بخواند ضمن اینکه به درس و مبحثی که مطالعه میکند توجه کند که نیاز به ترکیبی خواندن دارد یا ندارد . برای مثال روش مطالعه زیست به صورت ترکیبی است اما روش مطالعه شیمی ترتیبی است . زمانیکه روش مطالعه درست باشد ، به طور ناخواسته و غیر مستقیم تند خوانی با اوج یادگیری را دانش آموز یاد میگیرد .

نکته برداری و خلاصه نویسی

در حین مطالعه و پس از آن ، بهترین راه برای یادگیری بهتر و تثبیت درس خوانده شده ، نکته برداری و خلاصه نویسی است . بهترین زمان برای نکته برداری حین مطالعه و برای خلاصه نویسی بعد از مطالعه است ، چراکه فرد بعد ازمطالعه مطالبی که به یاد سپرده است را به صورت خلاصه مینویسد و برای مرور و تست زنی تنها نکات و خلاصه هایی که نوشته است ، کافی است .

اطلاع از بودجه بندی کنکور

از فواید اصلی اطلاع از بودجه بندی کنکور ، اطلاع از تعداد سوالات هر مبحث میباشد و دانش آموز از میزان اهمیت مبحث آگاه شده و بر اساس آن زمان مطالعه تعیین میکند و میداند برای مباحثی که در بودجه بندی قرار ندارد زمان مطالعه نگذارد و برای مباحثی که تعداد سوالات بیشتری دارند زمان مناسبی را در نظر بگیرد .

تنظیم خواب

برای دانش آموز کنکوری داشتن خواب مناسب و به موقع از اهمیت بالایی برخوردار است ، چراکه خواب ، بر تمرکز و یادگیری فرد تاثیر مستقیم دارد ، علاوه بر آن بر هورمون های بدن نیز تاثیر گذار بوده و موجب کاهش استرس فرد میشود .

داشتن خواب مناسب و تنظیم خواب ، مستلزم داشتن برنامه ریزی است ، که توصیه میشود برنامه ریزی دانش آموز طوری باشد که تا قبل ازساعت یازده شب به خواب رفته و ساعت هفت صبح با انرژی خوب ، برای درس خواندن بیدار شود .

تغذیه مناسب

دانش آموز ، حین مطالعه ، انرژی زیادی صرف خواندن میکند که تامین انرژی مورد نیاز ، مستلزم داشتن تغذیه مناسب میباشد ، تغذیه مناسب شامل خوردن غذا به میزان کافی ، کاهش خوردن غذاهای سرخ شده و فست فود میباشد .

برنامه ریزی

همه موارد گفته شده ، در تند خوانی و یادگیری ، زمانی کاربردی و قابل استفاده است که فرد برنامه ریزی داشته باشد ، برنامه ریزی زمانی مفید و کاربردی است که تمام پارامتر ها رعایت شده باشد و دانش آموز هم طبق آن عمل کند . مشاوران اوج یادگیری طبق تمام پارامتر های گفته شده برای دانش آموزان به صورت اختصاصی ، برنامه ریزی انجام میدهند .

برای دریافت مشاوره و برنامه ریزی با شماره تلفن 02191304690 و 09121964690 تماس حاصل فرمائید .

مطالب مرتبط
برنامه ریزی اوج یادگیری برای کنکور تجربی ۱۴۰۰
ویژگی های رتبه های برتر کنکور
نکات مهم تست زنی کنکور

یک پاسخ

  1. واقعا امسال که کنکور دادم متوجه شدم برنامه ریزی و بودجه بندی چقدر مهمه و روی نتیجه تاثیر داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *